Kamence

Pri komunitnej záhrade je najzásadnejšie zapojenie ľudí

Estetika, ale aj funkčnosť prostredia v bezprostrednej blízkosti bývania je pre spokojný život nesmierne dôležitá. Zeleň v okolí ako aj komunitnú záhradu v projekte Kamence navrhol Ateliér Divo. Ján Augustín, hlavný projektant ateliéru v krátkom rozhovore priblížil aj to, do akých farieb sa okolie Kamencov postupne počas roka zaodeje.

 

Súčasťou projektu Kamence je aj komunitná záhrada. Aký je postup pri jej tvorbe? Čo všetko je potrebné brať do úvahy? 

 

Ako už samotný názov napovedá, pri komunitnej záhrade je najzásadnejšie zapojenie skupiny ľudí, ktorí prejavia iniciatívu a o záhradky sa budú s nadšením starať. Treba brať do úvahy, že komunitný život a trávenie voľného času je zásadne uprednostnené pred produkčnou funkciou.

Z praktických vecí býva obvykle najväčším problémom zabezpečenie vody. Ak máme vodu, zapálených ľudí a miesto, kde by záhradky mohli vzniknúť, potom nebráni už nič ich vybudovaniu.

 

Je pre vás projekt Kamence niečím výnimočný? Ako na vás pôsobí napríklad lokalita tohto projektu?

 

Z môjho pohľadu je projekt výnimočný svojou nespornou kvalitou, ktorá sa v mestách s cca. 15 tisíc obyvateľmi vidí u developerských projektoch málokedy. Dobrým príkladom je množstvo umeleckých diel, atypické detské ihrisko, či kvalitný urbanizmus vytvárajúci veľkorysý vnútroblokový park. Výnimočné je aj umiestnenie blízko rieky a vôbec blízkosť prírody, ktorá dané miesto, či celé mesto obklopuje.

 

Okrem komunitnej záhrady sa venujete aj zeleni v okolí budov. Aké rastliny, stromy ste pre tento priestor zvolili? Ako sa budú Kamence meniť z tohto pohľadu počas ročných období?

 

V projekte sme volili nenáročné a osvedčené druhy a kultivary rastlín, ktoré do prostredia zapadnú, a zároveň bude výsadba ako celok dostatočne atraktívna počas celého roku.

Vegetácia sa začne vďaka jarným cibuľovinám použitých v záhonoch prejavovať hneď po skončení zimy. Ako prvé nastúpia ladoňky následne preberú štafetu tulipány a narcisy, ktoré už doplnia kvitnúce stromy – čerešne, okrasné jablone a muchovníky. V lete sa naplno prejavia kvitnúce záhonové výsadby, ktoré vďaka jesenným astrám vydržia kvitnúť do neskorej jesene. Jeseň bude ale v znamení krásne vyfarbených muchovníkov, čerešní a jaseňov v kultivare, ktorý sa vyfarbuje do nevšednej tmavo purpurovej farby. V zime vyniknú drobné jabĺčka na okrasných jabloniach a ľudia si možno viac budú všímať umelecké diela na fasádach objektov.

 

Aké sú trendy a vízie do budúcnosti z hľadiska záhradnej architektúry pri developerských projektoch, akým sú napríklad Kamence? Kam sa táto oblasť uberá?

 

V skratke by sa dalo povedať, že snahou všetkých kvalitných projektov je vytvorenie vľúdneho prostredia pre ich obyvateľov, poskytujúci dostatok priestoru pre trávenie voľného času, a to u všetkých vekových kategórií. Stále viac je kladený dôraz na ekologické kvality návrhu vrátane práce s vodným manažmentom.

 

KamenceKontaktujte nás
close slider

Kontrolná otázka *

* povinné polia

MENU