Našou základnou prioritou je, aby sa obyvatelia, ale aj návštevníci Kamencov cítili vo svojej štvrti príjemne a bezpečne. Veľkú pozornosť upriamujeme aj na najmenších obyvateľov a návštevníkov. Želáme si, aby sa im v budúcnosti Kamence spájali s bezstarostným detstvom, časom stráveným vonku s kamarátmi z vnútrobloku.
Pri návrhu detského ihriska boli do projektu Kamence zapojení umelci Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský so skúsenosťou s návrhom netradičného ihriska v oceňovanom projekte obnovy nábrežia rieky Loučná v meste Litomyšl. V Kamencoch vytvorili ihrisko, akému v širokom okolí páru niet.
V rozhovore prezradili aj to, že detské ihrisko by malo prebúdzať predovšetkým detskú predstavivosť.
Ako sa vám pracovalo na zadaní návrhu detského ihriska v areáli novej mestskej štvrte Kamence?
Spolupráca bola, aj napriek zložitému obdobiu pandémie COVID19, príjemná. Nemali sme na navrhovanie veľa času, ale dostali sme od architektov rozumné zadanie a dostatok podkladov. Investor prijal naše návrhy a mali sme čas si premyslieť realizáciu a osadenie. Všetci zúčastnení partneri reagovali rýchlo na naše námety a celkom hladko sme sa dostali k finálnemu tvaru detského ihriska. Máme z toho veľkú radosť.
Čím bol pre vás tento projekt zaujímavý?
Získala si nás dôvera architektov v umelecké diela. Myslíme si, že navrhujú kvalitné bývanie. Ich obytné súbory sú esteticky a funkčne výborne riešené. Páči sa nám premýšľanie investora, ktorý vníma potrebu vniesť do funkčnej architektúry ďalšiu estetickú vrstvu. Myslím, že architekti majú dobrý vkus, nechajú si rozumne poradiť, na druhej strane investor pristúpil na náročnejší typ realizácie. Výtvarné diela nie sú primárne užitočné – niekedy sú drahé, vždy sa nájde niekto, kto ich odmieta. Ale keď sa prepojenie obytného priestoru a umeleckého prvku podarí, vznikne nová dlhodobá kvalita, ktorá len tak ľahko nezostarne. Kultivuje niekedy niekoľko generácií obývajúcich rovnaký priestor.
Aké prvky a materiály ste pri návrhu použili?
Siahli sme po dubovom dreve a nereze. Náš kolega pracoval so smrekom „modřínem“ a povrchovo upravovaným kovom. S dubom máme dobré skúsenosti z realizácie v Litomyšli. Nerez má výhodu vo svojej pevnosti a stálosti. Materiály a ich farebné povrchy sme dôkladne ladili. Chceli sme, aby celková farebná zostava zodpovedala farebnosti budovy okolia. Miesto, na ktorom obytný súbor stojí, je blízko rieky, na pozadí sú krásne lesy a kopce. Farebnosť nášho ihriska je v kontraste k tmavému pozadiu lesov, je to svetlý spot pre hru a vymýšľanie.
Aké nároky by malo spĺňať moderné detské ihrisko?
Malo by prebúdzať predstavivosť. Nemalo by sa zunovať. Malo by poskytovať pestrú škálu hier – záleží od plochy a umiestnenia. Musí byť bezpečné, ale má učiť deti pracovať s vlastným strachom a telesnými limitmi. Detské ihrisko by malo umožňovať deťom premietať si do jednotlivých prvkov svoje predstavy a príbehy. Je podľa nás lepšie, keď sú funkcie detských prvkov naznačené, než striktne dané. Páči sa nám, keď sú detské herné prvky riešené autorsky – keď je každý kus „objavom – originálom“. Tým môže vzniknúť špecifická identita miesta. Keď si obyvatelia, rodičia s deťmi začnú hovoriť: „Stretneme sa pri Majáku“. Dúfame, že aj našou prácou v Kamencoch vzniká miesto s vlastnou nezameniteľnou identitou.