Sme hlavným partnerom festivalu Hory a mesto 2021

Aj tento rok sa môžete tešiť na obľúbený festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto Žilina. Bude sa konať 24. – 26. 8. 2021 formou letného kina na Stanici Záriečie. 9. ročník Hory a mesto Žilina prinesie do kina pod rondlom prehliadku toho najlepšieho z bratislavského materského festivalu Hory a mesto. Filmy ocenené divákmi aj filmovou porotou sa dostali do našej úzkej žilinskej selekcie. Priaznivci festivalu tak budú mať možnosť pozrieť si na čerstvom vzduchu tú najlepšiu svetovú aj slovenskú horskú filmovú produkciu. Nebudú to len dych berúce športové výkony. Tento rok máme pred sebou naozaj silnú a inšpiratívnu zostavu filmov.

Na festivale budete mať možnosť vidieť snímky:

Everest – najťažšia cesta
Réžia: Pavol Barabáš 2020 SK 52 min

Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Mount Everestu, z ktorej niet návratu…

Nechcený autoportrét
Réžia: Rastislav Hatiar 2020 SK 60 min

Keď sa dvaja kamaráti vybrali na výstup do žľabu Veľkého Mlynára, bol vo Vysokých Tatrách nádherný, takmer ideálny deň. Všetko sa náhle zmenilo, keď ich zasiahla lavína. Roman – profesionálny horský záchranár po dlhom páde zahynie, ale Rasťovi sa po dráme spojenej s útrapami a rizikami na hranici života akoby zázrakom podarí prežiť. Kamera, na ktorú celú cestu nakrúcal je podivuhodným riadením osudu nepoškodená. Zasiahnutý hlbokou tragédiou sa napokon s touto skúsenosťou pokúša vyrovnať tak, že v priebehu roka pracuje ako autor televízneho magazínu o horách, kde konfrontuje seba a ďalšie postavy s podobným traumatickým zážitkom. O 9 mesiacov sa na miesto nešťastia vyberie opäť. Ako východisko zložitej psychickej katarzie tak vzniká nechcený autoportrét.

Krotiteľ koní – Le Cavalier Mongol
Réžia: Hamid Sardar 2019 FR 75 min

V mongolskom údolí Darhat začnú nomádskym kmeňom miznúť kone. Banditi ich kradnú majiteľom a predávajú za pár rubľov na ruských bitúnkoch. Ale ostražitý Šuchert sa ich rozhodne prenasledovať až na okraj mongolskej tajgy na sibírskej hranici. Režisér a etnograf Hamid Sardar, ktorý dokumentuje život posledných mongolských nomádov už viac ako desať rokov, nasleduje Šucherta na jeho nekonečnej ceste. Popri rivalite medzi klanmi, pašovaní tovaru a hľadaní zlata si Hamid kladie otázku, čo v súčasnom Mongolsku znamená krádež koňa.

Letom k deťom – Fly The Roof
Réžia: Harry Seagar, Ryan Wilkes 2021 NZ 37 min

Príbeh o štyroch mladých Novozélanďanoch, ktorí vystúpili z komfortnej zóny na cudzom kontinente, aby pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú. Harry, Ryan, Chris a Guid sa zapojili do projektu, v rámci ktorého sa naučia paraglajdovať, vylezú na strechu Afriky – Kilimandžáro a pokúsia sa odletieť z vrcholu najvyššej voľne stojacej hory sveta. Ich hlavným cieľom je vyzbierať 20 000 € prostredníctvom organizácie Wings of Kilimanjaro pre základnú školu Emboreet v Tanzánii. Príbeh o skutočnom dobrodružstve, priateľstve a nesmiernom odhodlaní prispieť k zmene.

Na nafukovačke do Asgardu – Ocean to Asgard
Réžia: Heather Mosher 2020 CA 34 min

Štyria kamaráti cestujú svojpomocne na Baffinov ostrov za štyridsaťdňovým dobrodružstvom. Vtipný príbeh plný bigwallových prvovýstupov, zjazdov na divokej vode a arktických plameniakov.

Vo svetle noci – Vo svetle noci
Réžia: Matej Pok 2020 SK 40 min

Svetelné znečistenie je ďalším typom znečistenia planéty, no na rozdiel od plastového znečistenie alebo emisií CO2 nie je stredobodom pozornosti médií. Celosvetový problém svetelného znečistenia exponenciálne narastá každým rokom, zatiaľ však nemá reálne riešenie. Problém, ktorý negatívne ovplyvňuje život zvierat i rastlín, prácu astronómov, no najviac ovplyvňuje zdravie každého z nás.

Remedy – Remedy
Réžia: Jakub Šipoš 2021 SK 40 min

Príbeh mladých ľudí, ktorí sa vydávajú na cestu loďou z Kanárskych ostrovov do južnej časti Senegalu, aby priniesli jednoduché filtre na vodu do oblasti Casamance. Vizuálna mozaika zachytáva útek z konzumnej spoločnosti a príbeh hľadania zmyslu života v pomoci iným. Cieľom filmu je zvýšiť informovanosť o problémoch s vodou vo svete, poukázať na viditeľné dopady zmeny klímy a inšpirovať ľudí, aby sa aktívne zapájali do diania okolo nás.

Pripravili sme pre Vás omnoho viac! Zaujímavých hostí a ďalšie prekvapenia. O tom však nabudúce, nech sa máte na čo tešiť.

Zmena programu vyhradená.

Vidíme sa na festivale – tešíme sa na Vás!Kontaktujte nás
close slider

Kontrolná otázka *

* povinné polia

MENU