Máme za sebou 7. ročník festivalu Hory a mesto Žilina

Festival horského filmu a dobrodružstva dopadol opäť na výbornú. Aj keď prekrásne babie leto nenechalo priaznivcov outdorových aktivít chladnými, večerné premietania a prednášky sa tešili slušnej účasti. Niet sa čomu čudovať, nabitý program totiž stál ako vždy za to.

 

Piatkoví návštevníci mohli okrem iného vzhliadnuť pôsobivý dokument Prvá plavba – sólo plavbu Laury Dekker okolo sveta, ktorú v 16-tich rokoch dokončila ako najmladší človek v histórii. Silnejším zážitkom v úvodný večer snáď bola už len prezentácia českého „horolezeckého leva“ Máru Holečka. Jeho nákazlivý humor a divoká prednáška Ufo Maara Life patrili medzi najoceňovanejšie prezentácie za celú éru festivalu Hory a mesto v Žiline. Projekt Trekland trip – ako nestereotypne je možné stráviť čas v prírode, predstavil Jakub Slotta zo žilinského Treklandu.

 

Aj v sobotu sála v Novej synagóge praskala vo švíkoch. Nielen počas premietania bicyklového filmového špeciálu, ale hlavne počas moderovanej diskusie o budovaní značených trailov v okolí Žiliny. Diskusiu moderoval Martin Imrich (MTBIKER.sk). Svoje úspechy predstavili zástupcovia združenia Hornonitrianske stopy, žilinských bikerov reprezentoval Juraj Uhliarik a veľa dôležitých poznatkov a faktov do diskusie vniesol pán RNDr. Juraj Hlatký, CSc., špecialista pre cestovný ruch z odboru regionálneho rozvoja pre Žilinský samosprávny kraj. V druhej sále festivalu, v Rosenfeldovom paláci, si prišli na svoje nielen bežci. Veľkého diváckeho ocenenia sa dočkala slovenská filmová novinka Značkár, inšpiratívny príbeh otca, pre ktorého sa beh stal cestou k vlastnému synovi.

 

Nedeľná zatváračka festivalu sa niesla v duchu pohody. Okrem veľkofilmu Dawn Wall uviedli príjemnú a pútavú prednášku dvaja sympatickí mladí horolezci – Jozef Krištoffy a Ondrej Húserka. Porozprávali o svojom patagónskom dobrodružstve, kde sa im na ikonickej hore Cerro Torre podarilo vyliezť jednu z najrešpektovanejších ciest v súčasnom svete alpinizmu.

 

Veľké poďakovanie za hladký priebeh akcie patrí Rosenfeldovmu palácu a Kaviarni Nová synagóga, ktorí prichýlili festival Hory a mesto Žilina po požiari sály S2 pri kultúrnom centre Stanica. Návštevníci tak mali možnosť užiť si nielen kvalitný program, ale navyše si ho vychutnať aj v nových zaujímavých priestoroch. O dobrú kávu a občerstvenie počas celého podujatia sa postarali Fricko Brothers.

 

Vďaka patrí aj všetkým naším partnerom, najmä Mestu Žilina a hlavnému partnerovi festivalu – spoločnosti Istrofinal.

 

Festival by samozrejme nebol dobrým festivalom bez divákov. Ďakujeme všetkým zúčastneným a priaznivcom za príjemné stretnutia a zážitky a tešíme sa na ďalší ročník!

 

Zdroj: Organizačný tím Hory a mesto

 Kontaktujte nás
close slider

Kontrolná otázka *

* povinné polia

MENU