Komunitné záhrady a zelené strechy prispievajú k spokojnému a zdravému životu

Myslieť ekologicky a s ohľadom na vytváranie možností pre spokojný život susedskej komunity, je pri budovaní kvalitnej modernej výstavby nevyhnutné. Komunitné záhrady sa čoraz častejšie stávajú súčasťou projektov moderného bývania. Obyvateľom totiž poskytujú nielen domácu zeleninu, ale hlavne priestor na priateľské stretávanie a vytváranie dobrých susedských vzťahov. O ich benefitoch sme presvedčení, a preto sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich projektov Kamence a Rudiny II.

 

Príjemné prostredie je základom priateľských vzťahov

 

Koncept komunitných záhrad nie je nový. Tie prvé vznikli v USA okolo roku 1900 pre chudobných obyvateľov miest s cieľom dopestovať si základné kúsky zeleniny. Dnes už, našťastie, nemusíme pestovať zeleninu na spoločnom políčku kvôli prežitiu. Aj Ján Augustín z ateliéru záhradnej a krajinnej architektúry Divo, ktorý komunitnú záhradu pre projekt Kamence vytvoril, vysvetľuje, že pri komunitnej záhrade je najzásadnejšie zapojenie skupiny ľudí, ktorí prejavia iniciatívu a o záhradky sa budú s nadšením starať. Dodáva, že komunitný život a trávenie voľného času je zásadne uprednostnené pred produkčnou funkciou.

 

Úroda pár metrov od bytu

 

Vlastnými rukami dopestovaná zelenina, ktorej sa nedotkli žiadne postreky a nepricestovala k nám loďou či lietadlom, naopak, urodila sa pár desiatok metrov od nášho bytu, však predsa len chutí inak. Navyše deti, ktoré môžeme do práce v záhrade interaktívne zapájať, získajú predstavu o kolobehu života v prírode a naučia sa koľko práce a času potrebuje pre svoj rast a dozrievanie petržlen či paprika. Manuálna práca dobije človeka pozitívnou energiou, dotyk s pôdou prečistí myseľ a zber úrody bude už len pomyselnou čerešničkou na torte.

 

Zelené strechy nielen pre lepšiu mikroklímu

 

Klimatická kríza a zodpovedný prístup k životnému prostrediu nás vedú k využívaniu inovatívnych prístupov a technológií. Zelené strechy, ktoré pokrývajú bytové domy v projekte Rudiny II plnia hneď niekoľko funkcií. Ich hlavným benefitom je schopnosť termoregulácie a tlmenia teplotných výkyvov. Zelená strecha zadržiava dažďovú vodu a následným odparovaním ochladzuje okolité prostredie. Byty sa preto v lete nebudú prehrievať. V zime, naopak, zabraňuje zelená strecha únikom tepla. Okrem spomínaných benefitov, vegetačná strecha tlmí zvuk a pomáha k zvýšeniu biodiverzity.

 

Rudiny II

 Kontaktujte nás
close slider

Kontrolná otázka *

* povinné polia

MENU