Istrofinal kolaudoval prvé 2 bytové domy v mestskej štvrti Kasárne Brezno

Vo štvrtok 18. mája sa stretol investor projektu Kasárne, žilinský Istrofinal, so zástupcami mesta Brezno a novými majiteľmi bytov v Kasárňach, aby spoločne slávnostne skolaudovali prvú etau výstavby. Ďalšie bytové domy sú u vo výstavbe.

Príhovor a privítanie nových obyvateľov Kasární, zľava Ivo Trippé – partnerská banka projektu Unicredit Bank, Slavomír Bodis – zástupca investora Istrofinal, a. s., Tomáš Abel – primátor mesta Brezno

Na slávnostnej kolaudácii sa zástupca investora, Ing. Slavomír Bodis, poďakoval všetkým zúčastneným stranám za spolprácu pri úspešnej realizácii výstavby prvej etapy bytových domov Kasárne, ktorá nesie názov Banisko. Zároveň sa poďakoval novým majiteľom bytov za prejavenú dôveru a poprial im, aby sa im v Kasárňach dobre bývalo a našli tu vytúžený domov. Pozvanie na slávnostnú kolaudáciu prijal aj primátor mesta Brezno, JUDr. Tomáš Abel, ktorý uvítal rozvoj infraštruktúry mesta a privítal nových obyvateľov Kasární. Vzácnym hosťom boli aj Mons. Mgr. Dušan Lukáč, dekan rímskokatolíckej farnosti Brezno a kaplán PaedDr. Róbert Likavčan, PhD. Požehnali nové bytové domy a tiež sochu Panny Márie, ktorú Istrofinal venoval obyvateľom Brezna. Socha je umiestnená na pokojnom mieste nad Kasárňami a poskytuje obyvateľom priestor na pokojnú modlitbu alebo rozjímanie.

Prvé dva bytové domy začal Istrofinal stavať v júli 2021, dokončené boli v novembri 2022. Do regiónu tak pribudlo 72 dlho očakávaných nových bytov. Pre úspech projektu pokračuje investor v ďalšej výstavbe 2 bytových domov a jednej komfortnej rezidencie s atypickými bytmi. Na jeseň plánujú dokončiť ďalších 108 bytov.

BÝVALÉ KASÁRNE NAŠLI NOVÉ UPLATNENIE

Po tom, čo Istrofinal kúpil v roku 2013 areál nevyužitých chátrajúcich kasární, vypracoval urbanistickú štúdiu pre obytnú zónu aj s potrebnou občianskou vybavenosťou. Lokalita bola rozdelená na parcely pre rodinné domy, priestor pre bytové domy a obchodnú zónu. Obyvatelia teda budú mať v pešej dostupnosti aj obchody s každodennými potrebami. Ušetrí im to náklady na dopravu za nákupmi aj vzácny čas. V blízkosti obytných domov nechýba ani dostatok zelene, workout zóna  a s dokončením ďalších dvoch domov pribudne aj detské ihrisko.

Požehnanie sochy Panny Márie – dekan Farnosti Brezno, Mons. Mgr. Dušan Lukáč

POSTAVENÉ S REŠPEKTOM K POTREBÁM A KULTÚRE OBYVATEĽOV

Víziou Istrofinalu je vytváranie miest stvorených pre pokojný život. V areáli nových Kasární vytvorili teda aj priestor na modlitbu a pokojný oddych pri soche Panny Márie, ktorá bola 18. mája požehnaná dekanom Dušanom Lukáčom z Rímskokatolíckej farnosti Brezno. Socha je z dielne sochára Jozefa Šimu a podobnú umiestnil investor v roku 2020 aj v projekte Kamence, ktorý sa nachádza v Kysuckom Novom Meste.

Mozaika od výtvarníčky Veroniky Cvinčekovej

Na nových bytových domoch nájdete aj netradičnú výzdobu vstupov mozaikami od výtvarníčky Veroniky Cvinčekovej. Obe mozaiky majú lokálnu literárnu predlohu. Prvá je z pera Ladislava Kukulu – autorku inšpiroval verš, ktorý určite hovorí zo srdca nejednému breznianskemu lokálpatriotovi, ale takisto popisuje Brezno očami hociktorého iného Slováka, ktorý si tento kraj identifikuje najmä so skvostnou prírodou. „Mám rád to mesto, nevestu Ďumbiera a Hrona, mesto, ktoré v svete nemá páru“ – vďaka týmto slovám vznikla mozaika, na ktorej má Brezno tvár nevesty vynárajúcej sa z rieky Hron a na hlave závoj zasneženého Ďumbiera.

Mozaika na druhom dome znázorňuje breznianskeho hrdinu Bomburu, ktorý má svoje čestné miesto v erbe mesta, svoj klub i sochu na námestí a sú po ňom pomenované letné slávnosti. Svojej pocty sa dočkal aj v podobe mozaiky v tejto novej obytnej štvrti. Jakub Mikovíny alias rytier Bombura ochránil mesto pred tureckou inváziou v 17. storočí a jeho legenda ožila aj vďaka tvorbe Sama Chalupku, rodáka z neďalekej Hornej Lehoty, a Martina Rázusa, ktorý v Brezne pôsobil do svojej smrti.

Z novely Bombura (Martin Rázus): „Jazdci sa zrazili, budzogáne zatrieskali, údery padali ako keď sa balvany z Ďumbiera rútia do doliny. A vtedy si Bombura spomenul ešte raz, na čo žije, prečo nezahynul na svojich túlačkách, prečo prišiel do svojho rodného mesta. Cítil, celé mesto hľadí na jeho päsť, i kuruci, zahnal sa budzogáňom takou silou, ba ešte väčšou, ako keď kedysi v štiavnickej kováčskej vyhni udrel na nákovu. Nepriateľov pancier preboril sa ako mäkký plech a jazdec bez slova zrútil sa na zem. – Bombura vyhral, – zatriaslo povetrím. Takého jasotu nebolo ešte v Brezne.“Kontaktujte nás
close slider

Kontrolná otázka *

* povinné polia

MENU