Elektrárne

Jedna z najkrajších stavieb v Žiline začína opäť písať svoj príbeh.

Desiatky rokov Elektrárne slúžili svojmu účelu s úctou k hodnotám, verejnému priestoru a Žilinčanom. V tejto ceste chceme pokračovať. Dnes je naším cieľom premeniť Elektrárne na nové zázemie pre moderné a unikátne mestské bývanie.

 

Chceme Žilinčanom priniesť niečo jedinečné, vybudované v harmónii s prepojenými pamiatkami a zároveň poskytujúce dokonalý komfort aj pre tých najnáročnejších. Na najvzácnejšom kúsku centra mesta.

 

Vďaka unikátnej polohe sú Elektrárne ideálnym miestom pre moderného človeka, ktorý vie, po čom túži, užíva si rozmanitý kultúrny a spoločenský život vzdialený len pár krokov od svojho domova, zmysluplne a najmä zodpovedne využíva súkromný aj verejný priestor. Ste to Vy? Tak presne pre vás revitalizujeme bývanie – a investíciu na celý život.

 

S úctou k histórii

Od začiatku projektu sme v úzkom kontakte s Krajským pamiatkovým úradom Žilina. Predmetom ochrany Národnej kultúrnej pamiatky je nárožie administratívnej budovy od architekta Františka Eduarda Bednárika, ktoré bolo postavené počas 2. Svetovej vojny. Budova, ktorá je v súčasnosti asanovaná, je síce opticky napojená na pôvodnú administratívnu budovu, no bola postavená o 20 rokov neskôr a nemá charakter kultúrnej pamiatky. Jej technický stav je nevyhovujúci a bude nahradená novostavbou.

 

Etapy projektu

V súčasnosti prebieha stavebné konanie pre dva nové bytové domy. Tieto budú postavené na pozemkoch, ktoré vznikli asanáciou objektov na Ulici Republiky a Štefánikovej ulici. Na prízemí týchto novostavieb budú obchodné prevádzky, bistrá, kaviarničky alebo iné služby. Dvor mestského bloku bude oživený zeleňou, detským ihriskom a spoločenskými službami.

V priebehu roka 2020 začne výstavba 3-podlažných podzemných garáží, ktoré sa budú nachádzať vo dvore mestského bloku Elektrárne.

Samostatnou etapou projektu revitalizácie mestského bloku Elektrárne je asanácia existujúcich nadstavieb nad ulicou Kukučínova . Staré nadstavby budú nahradené novotvarom v podobne mezonetových bytov s citlivým zakomponovaním na národnú kultúrnu pamiatku a na okolitú zástavbu.

 

Obnova Národnej kultúrnej pamiatky

Nasledujúcou etapou bude rekonštrukcia samotnej administratívnej budovy Elektrární, do ktorej chceme vniesť život v mnohými funkciami, ktoré v súčasnosti modelujeme a konzultujeme. Chceme, aby Národná kultúrna pamiatka Elektrárne žila intenzívnym spoločenským životom. Súčasťou tohto zámeru obnovy je adaptácia administratívnej budovy na nové využitie, kde majú byť okrem administratívnych priestorov aj priestory určené pre spoločenské využitie.


Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke projektu Elektrárne
Kontaktujte nás
close slider

Kontrolná otázka *

* povinné polia

MENU